Co to płyta OSB?

27 stycznia 2018
Co to płyta OSB?

Współczesne budowy, zupełne nie przypominają tych sprzed kilkunastu lat. Dzisiaj do budowy domów i mieszkań, wykorzystujemy zupełnie inne materiały i używamy do tego zupełnie innego sprzętu. Zwłaszcza jeśli chodzi o materiały, różnica jest kolosalna. Dzięki nowoczesnym badaniom i rozwojowi technologii, na placach budów wykorzystujemy materiały lekkie, „zdrowsze”, a przede wszystkim bardziej wytrzymałe. Doskonałym przykładem może być tutaj chociażby niezapalna płyta OSB.

Płyta OSB (Oriented Strand Board), to płyta, którą przede wszystkim stosujemy w budownictwie. Zwykle spotykamy płyty jedno lub wielowarstwowe. Warstwy składają się z długich wiórów, które powstają podczas procesu skrawania. Co ważne, przynajmniej 70% tych wiórów musi być ułożone w płycie w jednym kierunku. Wióra te, klei się za pomocą żywic syntetycznych. Rozróżniamy następujące płyty OSB:

 - OSB1 – ma ona ogólne zastosowanie, ale musi być użytkowana w suchych warunkach,

- OSB2 – najczęściej stosuje się ją jako płytę nośną, w warunkach suchych,

- OSB3 – najczęściej stosuje się ją jako płytę nośną, w warunkach wilgotnych,

- OSB4 - płyty te mają podwyższoną zdolność przenoszenia obciążeń i możemy je stosować w warunkach wilgotnych.

A jakie zalety maja takie płyty? Otóż są one bardzo wytrzymałe. Ponadto, są one dosyć wytrzymałe. Mają niezmiernie niski współczynnik pęcznienia na skutek wilgoci. Niezapalne płyty OSB, są praktycznie niepalne, wiec stanowią doskonały materiał chroniący przed pożarem. Co ważne, są one niezwykle proste w użyciu. Wystarczą tylko podstawowe narzędzie i możemy już je docinać, przycinać, czyli dobierać ich odpowiedni kształt.

Czy można się więc dziwić, że płyty OSB coraz częściej widzimy na naszych budowach? Chyba nie. Zwłaszcza, że mają one bardzo szerokie zastosowanie i można używać ich na wielu etapach podczas budowy.  Doskonale zdają sobie z tego sprawę producenci tych materiałów, którzy co jakiś czas oferują nam jeszcze lepszy pod względem jakości produkt, który znajduje coraz to nowe zastosowanie. 

Wybieramy bramę garażową do domu

Wybieramy bramę garażową do domu

08 stycznia 2019

Bramy garażowe stanowią niezbędny element wyposażenia we wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwach. ...

Więcej
Fotografie i miejsca, w jakich można je robić

Fotografie i miejsca, w jakich można je robić

21 grudnia 2017

Zdjęcia to jak wszystkim wiadomo doskonała pamiątka z wielu uroczystości rodzinnych, jakiś ...

Więcej
Możliwości rozwoju jakie daje ekonomia

Możliwości rozwoju jakie daje ekonomia

10 lutego 2018

O możliwościach rozwoju inteligencji finansowej człowieka wie chyba każdy. Nauką, która może ...

Więcej